Zakládání bankovního účtu ve Velké Británii

office-620822_1920

Ačkoli Velká Británie vyhrožuje odchodem z Evropské unie, práce či brigády v této zemi nepřestávají být populární. Pokud plánujete dlouhodobě žít ve Velké Británii, nevyhnete se pravděpodobně založení bankovního účtu. Jaké banky jsou nejlepší? Co založení bankovního účtu obnáší? Přečtěte si níže užitečné rady a tipy.

Největší banky

 • HSBC
 • Barcley´s
 • Lloyds Bank
 • Santander
 • NatWest
 • Bank of Scotland
 • Halifax

Většina bank nabízí vedení běžného účtu zdarma, stejně tak i výběry po celé Velké Británii. Projděte si před samotnou návštěvou banky její internetové stránky a prozkoumejte nejaktuálnější nabídky účtů a podmínky jejich vedení.

Pokud vám v určité bance odmítnou účet založit, neváhejte to zkusit v jiné. Ve Velké Británii je celá řada bank a v některé z nich určitě budete mít štěstí a narazíte na vstřícného úředníka.

pound-414418_1920

Co budete potřebovat

 1. Ze všeho nejdřív si budete muset v bance domluvit schůzku. Řeknete pracovnici nebo pracovníkovi banky, že byste si chtěli založit účet a oni vám nabídnou termín, kdy můžete přijít.
 2. Bankovní účet vám většina bank nebude chtít založit, pokud nebudete mít ve Velké Británii trvalé bydliště. Musíte doložit tzv. proof of address, to znamená doklad od vaší adrese ve Velké Británii na úředním dopise. Z osobní zkušenosti vím, že u některých bank  – například HSBC – akceptují i podepsanou nájemní smlouvu, ačkoli většina lidí varuje, že tomu tak není.
 3. Další věcí, kterou na schůzku do banky musíte přinést, je váš průkaz totožnosti – může to být občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz.
 4. Výpis z české banky – ten není podmínkou, ale může se vám hodit. Vezměte si ho pro jistotu s sebou, až budete chtít účet zakládat, budete působit věrohodněji.

Počítejte s tím, že účet není založen z minuty na minutu. Někdy proces trvá, musíte vyplnit řadu formulářů a pak čekat na dopis z banky.

Užitečná slovíčka

bankovní účet – bank account

spořící účet – savings account

společný účet – joint account

založení účtu – create an account

kreditní karta – credit card

debetní karta – debit card

průkaz totožnost – identity card (ID)