Svět podnikání je spojen se lží. Naučte se ji číst

truth-257160_1280

Ve světě podnikání roste množství neupřímných lidí doslova geometrickým řádem. Denně vám lžou, a to přímo do očí. Vy si to však ani nemusíte všimnout. Máme pro vás několik malých pomůcek, se kterými snáze zjistíte, pokud vám člověk neříká pravdu.

Způsob, jakým vypráví

Základem odhalení lží je pozorování způsobu, jakým na vás potenciální lhář mluví. Pokud je jeho řeč příliš rychlá, nebo naopak příliš pomalá ve srovnání s tím, než obvykle, asi nemluví pravdu.

Pokud někdo lže, má výraznou snahu přesvědčit vás o pravdivosti svých vyjádření množstvím zcela zbytečných detailů. Často se stává, že se v nich i zamotá a protiřečí si. Vnímejte to jako jasný znak toho, že se vás snaží jen obalamutit.

Pozorujte reakci na otázku

Lháře se snažte překvapit zcela jednoduchou otázkou v době, kdy to bude nejméně očekávat. Pokud se na vás budou valit proudy lží, zeptejte se ho na úplnou banalitu. Pokud začne změní mimiku nebo zůstane najednou zaskočen, zda nebude umět odpovědět, tak bude nad slunce jasné, že lže.

Důležitá řeč těla

Tělo je během klamání nervóznější než obvykle, a proto dělá pohyby, které jsou často nepřirozené. Lhář si může často škrábat nos, překládat si ruce na hruď nebo si zakrývat ústa. Pokud něco podobné zaznamenáte, s nejvyšší pravděpodobností se vás někdo snaží svými řečmi oklamat.

I nadměrný oční kontakt je signálem lži. Když vám někdo několik minut zírá přímo do očí, není to na znak upřímnosti.

Co říkají ostatní?

Ve dvou se to táhne lépe. I odhalování lži. Pokud je svědků neprůkazné výpovědi více, máte vyšší šanci odhalit lháře. V momentě, kdy se podezřelý ztratí z dohledu, řekněte si navzájem, zda jeho řečem věříte nebo ne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *