Řeč těla a pracovní pohovor

rec

Pracovní pohovor je pro člověka obrovským strachem. Touha po nové vysněné práci, nejistota, nové prostředí či nutnost působit přesvědčivě a důvěryhodně. I všechno toto je spouštěčem obrovské nervozity, která lomcuje většinu z nás před příchodem do kanceláře nadějného zaměstnavatele. Přemozte se a dejte mu najevo, že jste sebevědomý a ambiciózní člověk, který se rozhodne jen tak ničeho nezalekne. K získání nového zaměstnání vám pomůže i řeč těla, která o vás často řekne více než slova.

Působte sebevědomě a mějte rázné vystupování

Základem každého pohovoru je působit optimisticky a sebejistě. O tom napoví už váš vstup do kanceláře či prostoru, kde se pohovor provádí. Rozhodně nepostupujte pomalu a nesměle, ale rázně a bez jakéhokoliv váhání. Nadějnému zaměstnavateli podejte ruku a mějte dostatečně pevný stisk. Noviny The Guardian uvádí, že uchazeči s pevným stiskem získají práci pravděpodobnější. Dlaň nepouštějte jako první, tato úloha je na člověku, který je při setkání nadřízeným.

Optimální poloha těla

Usaďte se na nabídnuté místo, přičemž i když je židle nepohodlná, snažte se sedět vzpřímeně. Ramena si uložte mírně dozadu a buďte celou dobu narovnaní. Shrbená poloha o vás totiž může napovědět, že váš přístup je ležérní, jste líný či arogantní. A takto zapůsobit určitě nechcete. Nepřekládejte si nohu přes nohu či nepřekřižujte ruce. Dáváte tím najevo odmítavý a negativní postoj.

Dodržujte oční kontakt a buďte soustředění

S pracovníkem personálního oddělení nebo budoucím zaměstnavatelem udržujte neustále oční kontakt a snažte se přirozeně usmívat bez ohledu na to, že jste nervózní, případně bombardován otázkami, jejichž odpovědí si nejste jisti. Osobě, která pohovor vede, neskákejte do řeči, vždy počkejte, dokud domluví a dá vám možnost vyjádřit se. Při vašich odpovědích se nezabývejte jinou činností, např. hrou s perem, kravatou či vrtěním se na židli. Těmito rušivými elementy dáváte najevo svou nervozitu.

Řeč těla je jedním z prvních dojmů, kterými dokážete budoucího zaměstnavatele okouzlit, ale zároveň i zkazit své šance na získání nové práce. A první dojem je často tím rozhodujícím elementem, který vám zajistí vaši práci snů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *