Krátkodobé půjčky – první pomoc při nenadálých nákladech

Krátkodobé půjčky

I když se snažíte všechno platit včas a neutrácet zbytečně, peníze máte od výplaty k výplatě?  A pak přijde nečekaný výdaj, třeba rozbitá pračka, pokuta za rychlost nebo školní výlet potomka, a máte problém – peníze vám nestačí. Nejste v tom sami, podobně je na tom mnoho Čechů, což si uvědomují i poskytovatelé půjček. Pokud nemáte úspory třeba na spoříicím účtu, nebo hodnou tetičku, která vás založí, budete si muset půjčit. A přesně pro tento účel jsou nabízeny takzvané krátkodobé půjčky.

 

Co jsou to krátkodobé půjčky

Krátkodobé půjčky jsou někdy také označovány jako mikropůjčky nebo rychlé půjčky. Nabízí je velké množství poskytovatelů, v naprosté většině nebankovních, protože pro banky tak malé úvěry nejsou příliš zajímavé. Jedná se totiž nejčastěji o půjčky do 5 000 korun, u některých firem až do 20 000, výjimečně i více korun.

Typická je u podobných úvěrů rychlost, s níž peníze žadatel dostane. Nenadálé náklady většinou nemohou dlouho čekat, ale i když budete na peníze spěchat, najděte si čas na porovnání jednotlivých nabídek. Pomohou vám k tomu porovnávače půjček dostupné online

Splatnost je u krátkodobých půjček 7 dní až 2 měsíce. U většiny můžete požádat o prodloužení splatnosti, ale s podstatně vyššími náklady. Někdy je ale jako krátkodobá označena i půjčka bankovní a tam je obvykle nejkratší splatnost jeden rok.

Jak můžete krátkodobou půjčku získat?

U krátkodobé půjčky je většinou podpis smlouvy jednoduchý. Sjednat takovou půjčku můžete:

–          online

–          telefonicky, případně pomocí SMS

–          osobně na pobočce poskytovatele

 

Co budete potřebovat?

Podmínky jednotlivých poskytovatelů se liší v detailech, ale obecně platí, že budete potřebovat:

–          občanský průkaz, případně další doklad (pas, řidičský průkaz)

–          bankovní účet na vaše jméno

–          mobilní telefon

–          u některých poskytovatelů potvrzení o bezdlužnosti od Finančního úřadu

 

Jde to i bez registrů

Na rozdíl od většiny klasických úvěrů, u půjček krátkodobých se věřitel nebude dotazovat na vaši úvěrovou minulost do úvěrových registrů. Prověřování probíhá většinou tak, že při první půjčce dostanete jen velmi nízkou částku. Pokud ji řádně a včas splatíte, můžete si příště půjčit trochu víc a při třetí žádosti ještě víc. Když ale potřebujete opakovaně jen tu minimální částku, můžete zkusit vystřídat více společností a využít jejich nabídku první půjčky zcela zdarma. Ale v takovém případě si nevybudujete pozitivní úvěrovou historii u jedné firmy a na vyšší částky nedosáhnete.

 

Porovnání vybraných krátkodobých půjček

Přestože detailní nabídky na konkrétní sumu a termín splatnosti se mohou dost lišit, přinášíme porovnání čtyř krátkodobých půjček:

Název půjčky Malá Hyperpůjčka Vataonline půjčka Net Credit půjčka Emma’s Credit půjčka
Limity půjčky 500 – 4 500 Kč 1 000 – 10 000 Kč 1 000 – 12 000 Kč 500 – 7 000 Kč
Úrok p.a. od* 0% 292% neuvádí 365%
RPSN od* 0% 1212% neuvádí 2334%
Splatnost 1-30 dní 5 – 35 dní 1-30 dní 5 – 45 dní
První zdarma ANO NE ANO NE
Poplatky ANO NE ANO NE
Bez registru NE NE NE NE
Další podmínky občanství ČR trvalý příjem

bankovní účet

věk 18 – 65 let

občanství ČR pravidelný příjem bankovní účet

věk 18 – 70 let

trvalý pobyt mimo úřad

občanství ČR a trvalý pobyt v ČR

pravidelný příjem

ověřovací poplatek 0,01 Kč

věk nad 18 let

občanství ČR vlastní mobil a email

bankovní účet věk nad 18 let

 

Od vzorové nabídky se vaše konkrétní může podstatně lišit. Než odkliknete žádost nebo, pošlete SMS, důkladně si přečtěte podmínky půjčky, včetně případných sankcí. Ty mohou být dost velké. V každém případě ale dodržte u podepsané půjčky termín a výši splátky.