Jak založit e-shop – rady a triky

ecommerce-1992280_1920

Plánujete si založit vlastní e-shop a začít s internetovým podnikáním? Přinášíme vám pár rad a triků do začátku. Nejdůležitější je prvotní plán, originální nápad, kontakt s dodavatelem a trpělivost.

Základním cílem každého podnikání je správný přístup k marketingu. Pokud neovládáte ani základy práce na počítači, nejspíš pro vás e-shopové začátky budou hodně těžké. Ale i s tímto problémem se dá pracovat, pokud máte dostatek počáteční investice. Můžete si totiž najmout někoho, kdo za vás e-shop vyřídí a vy už se jen budete věnovat odesílání zásilek a přijímání zpráv.

Jak založit e-shop?

Každý zájemce o podnikání, potřebuje ke své práci oprávnění. Jedná se o živnostenský list a rozhodně si o něm zjistěte vše potřebné. Můžete se informovat nejen na finančním a živnostenském úřadě, ale také na různých diskuzních fórech. Pokud máte skvělý nápad, kterému věříte, rozhodně si zjistěte, jestli se už váš „výrobek“ na internetu neprodává. Pokud ano, sestavte si plán trhu, porovnejte ceny a budoucí výdaje tak, aby se vám e-shop vyplatilo zakládat. Mnoho návodu, jak sestavit vlastní e-shop, najdete i v tzv. tutoriálech na internetu. I zde se dozvíte zajímavé informace k založení e-shopu. Nevíte si rady se založením stránky? Nechejte si poradit od přátel či profesionálů. Kvalitní webová stránka je totiž základem úspěchu. Web musí být dokonale přehledný, oku lahodící a zákazník se na něm musí velmi dobře orientovat i ohledně obchodních podmínek a kontaktu na vás.

Vyberte si dodavatele

Pokud nechcete pro svůj e-shop sám vyrábět, můžete se spolehnout na dodavatele. Je to klasická forma spolupráce, kterou takto provádí většina e-shopů. Zkrátka si najdete dodavatele a veškeré objednávky řešíte srkze něho. Záleží na typu domluvy. Můžete si zařídit:

 • pouze přeposílání objednávky, tzn. vy řešíte marketing, vzhled stránek, komunikaci se zákazníkem. Dodavatel posílá zboží a vy získáváte provize.
 • dropshipping, tzn. nemusíte posílat zboží, objednáte jej přímo u dodavatele a ten ho odešle rovnou zákazníkovi.
 • základní suroviny, tzn. dodavatel vám dodá zboží, které potřebujete k odeslání a vy si budete balíčky posílat sám.

U tohoto typu řešení záleží na tom, kolik času chcete e-shopu věnovat. Zda jste kreativní člověk a chcete se podílet na odesílání objednávek, můžete to zkusit a později si to rozmyslet. Je to jen na vás.

Propagace, webhosting a další

Svůj e-shop můžete propagovat pasivně i aktivně, jak jsme se již zmínili o odstavec výše. Čím více reklam si na svém webu dovolíte, tím více můžete vydělávat a naopak. Google kampaně, reklamní bannery, SEO optimalizace, tvorba článků, komunikace prostřednictvím sociálních sítí – to vše vám může pomoci e-shop zviditelnit. Nepotřebujete k tomu ani kufry plné peněz a zbytečně složité plány. Mnoho lidí si platí služby copywritera, ale pokud ovládáte gramatiku a máte kladný vztah ke psaní, nemusíte investovat ani do toho. Do čeho se ale vyplatí investovat, je kvalitní webhosting a samozřejmě registrace domény. Registrace je většinou zdarma u zprostředkovatelů, kteří vám nabízejí i tvorbu stránek, standartně se ale za registraci platí cca 150Kč za rok. Zaměřte se na to, aby e-shop fungoval ve všech směrech.

Oblíbené marketingové nástroje, které můžete využít i vy, jsou:

 • mobilní aplikace
 • slevový portál
 • affiliate programy
 • vlastní blog
 • newslettery a emailová databáze

Na závěr vám poradíme pár důležitých bodů, nad kterými se zamyslete ještě před tím, než se do tvorby e-shopu pustíte:

 1. kolik peněz jste ochotni investovat do začátku?
 2. rozumíte moderních technologiím a internetu?
 3. máte dostatek fantazie a zkušeností s psaním popisků apod.?
 4. v jakém časovém pásmu si přejete návratnost investic?
 5. máte opravdu originální a chytrý nápad?

Samozřejmě i zde platí pravidlo, že chybami se člověk učí. Zkuste se však dopředu velmi dobře informovat o všech možných výhodách a zkušenostech ostatních. Ať vás pak založení e-shopu nevyjde zbytečně draho.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *