I na tyto chyby si dávejte pozor při psaní životopisu

job-search-276893_1280

Člověk velmi snadno dělá chyby, a to i při prezentování sebe samého prostřednictvím životopisu. Naší snahou je totiž ukázat se v co nejlepším světle, což nás občas nutí mírně zavádět a přikrášlovat skutečnosti s cílem vytvoření lepšího dojmu. Kariérní poradkyně Amanda Augustine však poukázala na některé z největších chyb, kterých se dopouštějí lidé při psaní strukturovaného životopisu.

Začněme s formálními náležitostmi

I když mnozí z nás si nepotrpí na formu životopisu, i ta hraje důležitou roli. Rovněž i přítomnost některých formálních náležitostí.

Adresu v plném znění není třeba poskytnout, nikdo ji totiž v této fázi nepotřebuje. Požadovat ji samozřejmě zaměstnavatel bude, ale až když vás přijme na předmětnou pracovní pozici. Podle kariérní poradkyně stačí uvést jednu kontaktní adresu, například e-mailovou adresu nebo telefonní číslo. Potenciální zaměstnavatel si o další kontaktní údaje řekne následně sám dle potřeby. V Česku jsme však stále zvyklí na uvádění celé adresy, proto její uvedení se i v zahraničních společnostech nepovažuje za příliš velkou chybu.

Vyhněte se zmínkám o referencích

Pokud si nechcete udělat medvědí službu, do svého stručného životopisu nedávejte formulky typu „reference dodám v případě potřeby“. Buď je přímo přiložte k dokumentu, nebo do přílohy mailu, jinak je ani nepřipomínejte. Může to totiž budit dojem, že nejste hrdí na své předchozí zkušenosti a nemáte se čím chlubit.

Stručnost je základem k úspěchu

Své profesní zkušenosti nemusíte psát podrobně jako román, stačí v jednoduchých bodech přiblížit, kde všude jste pracovali, na jaké pozici a jak dlouho. Nikdo z personálního oddělení totiž nemá čas na čtení dlouhých litanií a zaujmou jejich spíše jasné a heslovitě údaje.

Všeho moc škodí

Tak jako mnoho informací, tak i mnoho odrážek může být v životopise mínusem. Použití nadměrného členění textu totiž může mít zcela opačný efekt, a to nepřehlednost. Odrážky použijte pouze tehdy, pokud chcete některou z informací zdůraznit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *