Česko je zemí hypoték – vyznáte se v nich?

Home-Loan

Češi jsou v mezinárodním srovnání zvláštní tím, že prahnou po vlastním bydlení. Zatímco v zahraničí je normální bydlet celý život v nájmu, Češi touží po svém domě se zahradou nebo vlastním bytě. Zkrátka nemovitosti, na kterou si berou hypotéku a na dlouhá léta se tak zadluží.

Existuje jen málo rodin, které by neměly žádnou půjčku, leasing, úvěr nebo hypotéku. A když jde o vlastní bydlení, je hypoteční úvěr obvykle tím jediným řešením, jak ho dosáhnout. Málokdo má totiž na účtě pár milionů, za které by si nemovitost koupil. A tak naše cesty směřují do banky, kde se necháme řádně „proklepnout“, a když nám hypotéku schválí, zadlužíme se rázem na třicet let a riskujeme, že pokud nebudeme řádně splácet, přijdeme o nově získanou střechu nad hlavou. Je to risk, přesto do toho většina lidí jde. Podívejme se proto, jak zvolit tu nejlepší hypotéku nebo jaké máme další možnosti.

Různé úroky i výhody

Každá banka dnes nabízí hypotéku, ale nabídky jsou velmi odlišné. Někde reklamují úrok pod dvě procenta, ale pak zjistíme, že na něj nedosáhneme. Někde po nás zase chtějí, abychom si 20 procent nemovitosti zaplatili sami. A jinde nám řeknou, že nám nepůjčí, protože zkrátka nemáme dost vysoké příjmy. Banky se dívají na naši platební historii, zkoumají bonitu, řeší počet dětí, plat a další záležitosti. Získat vysokou hypotéku není snadné. Navíc se u každé instituce liší výše nejrůznějších poplatků, úroky, RPSN, doba fixace, mimořádné splátky. Zkrátka není snadné se v tom zorientovat. Proto je nejlepší využít internetové srovnání hypoték a člověk má pak hned jasněji.

Co je americká hypotéka

Kromě klasické hypotéky jsou tu ještě i jiné možnosti. Jednou je třeba úvěr ze stavebního spoření, který se leckomu může vyplatit, protože má úplně jiné podmínky. A nebo je tu i takzvaná americká hypotéka, která se od běžného úvěru liší tím, že není účelová. I tady bance ručíme nemovitostí, jenže peníze nemusíme využít na koupi nemovitosti či pozemku. Jsou na cokoliv. Banku nezajímá, k čemu je chceme, ale podobně jako u klasické hypotéky je tu dlouhá doba splatnosti, poměrně nízké splátky a další výhody. Jde tedy vlastně o klasický úvěr, ale s velkými plusy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *