Čeká nás budoucnost bez hotovosti?

money-965061_1280

Peníze v podobě, jak je známe v současnosti, slouží již přibližně 4000 let. Obrovskou otázkou však zůstává, jak dlouhá doba jim ještě zbývá. Deset, dvacet nebo sto let? Bankovky i mince jsou stále více v nemilosti. Jsou totiž tak špinavé a nebezpečné, nemotorné a drahé. I proto se již o krátkou dobu může stát, že z našeho světa zcela vymizí.

V minulosti se podařilo zavést několik digitálních měn, z nichž je samozřejmě Bitcoin ten nejslavnější. Nadešel však zvrat. Lidová banka Číny říká, že má v úmyslu vydat vlastní digitální menu. Centrální banky v Ekvádoru, na Filipínách, ve Velké Británii i Kanadě přemýšlejí nad podobným úmyslem. Digitální měny však mohou výrazně pomoci ekonomice a zejména, zjednodušit život. Správně navržená digitální měna by zajišťovala hladký pohyb v rámci jinak nekompatibilních platebních sítí, realizace transakcí by byla rychlejší a levnější. To by bylo zvláště užitečné pro chudé, kteří by mohli platit účty, přijímat platby on-line, nebo realizovat převody, bez nutnosti vlastnictví bankovního účtu. Ušetřili by i vlády, protože by nepotřebovali investovat do tisku bankovek a ražení mincí. Zlepšily by se i ekonomické ukazatele zemí, zejména z důvodu většího dohledu nad pohybem peněz.

Digitální měna jako řešení ekonomických problémů

Největší efekt může mít digitální měna na měnovou politiku. Během posledních deseti let centrální banky v bohatém světě korigují tím, co ekonomové nazývají nulová dolní mez, nebo neschopnost uložit výrazně negativní úrokové sazby. Přetrvávající nízká poptávka a vysoká nezaměstnanost mohou někdy vyžadovat, aby se úrokové sazby dostaly pod nulu. Ale proč by někdo držel peníze na vkladu, jehož hodnota se stále zmenšuje, když můžete místo toho mít hotovost? Digitální měna by mohla tento problém vyřešit. A to například tak, že by zavedla směnný kurz mezi běžným platidlem a digitální měnou společně s poplatkem za výměnu. Tento poplatek by postupně zvyšovala, čímž by se běžné platidlo oslabilo. Podnítilo by to lidi, aby se obrátili právě na digitální menu a nedrželi své úspory například doma v polštáři. A to by následně podpořilo investice, spotřebu a také celkovou ekonomiku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *